Nástrahy při výběru nového kola

V dnešní době máte na výběr z nespočetného množství značek, modelových řad a variant rozličných druhů cyklistických kol. Než se do jeho výběru dáte, zkuste si utřídit odpovědi na základní otázky, které se výběru týkají.

 

 

Na jakých cestách budu s kolem jezdit? Spíše silnice, šotolina, cyklostezky, nebo město?

Jakým způsobem budu kolo používat? Jde mi o rekreaci, chci aktivně sportovat nebo jen dojíždět například do práce?

Co od kola chci? Proč si kupuji nové kolo? Jde mi o komfort, na mém kole mne bolí záda. Kolo je těžké. Chtěl bych zkusit amatérské závody.

 

 

V Česku nejčastěji kupujeme kola pro rekreační jezdění po cyklostezkách. Chceme pohodlné kolo, se kterým si užijeme volný čas s kamarády nebo s rodinou. Pokud je to i Váš případ, po čem se podívat?

4-5 let dozadu byla trendem v cyklistice trekingová kola. “Střední cesta“ mezi kolem horským a silničkou. Nyní jsou krosová kola v útlumu a nastupuje trend nový. Tím jsou horská kola s průměrem kol 29“. Důvodů je hned několik, horská kola v posledních letech zeštíhlila a jsou lehčí než trekingová. Co do velikosti pláště povyrostla z původních 26“ na 29“. To přináší komfort do jízdy a maže rozdíly proti krosovému kolu na silnici a dodává jistotu při jízdě v terénu. Velké rozdíly naleznete v provedení rámu kola. Ergonomie rámu značně ovlivňuje Vaše pohodlí a může předcházet bolesti zad. Jde o hodně individuální prvek, protože každý člověk je jiný – dva lidi, kteří jsou stejně vysocí nemusí mít stejně dlouhé ruce, nohy, trup. V dobré prodejně budete mít možnost vyzkoušet více variant a vyberete si optimální právě pro Vás.

Co dělá u horských kol největší rozdíly v ceně? Proč skoro stejně vypadající kola stojí 10 a 40 tisíc korun?

 

 

Jednoduše – jde o materiál a komponenty. U levnějších kol dostanete hliníkový rám, u dražších bude rám zeslabovaný pro nízkou hmotnost nebo dostanete rám karbonový. Stejně tak to bude platit u zapletených kol. Výsledkem je, že kolo neváží 14 kg, ale bude směřovat pod 10 kg.

 

Velký rozdíl v ceně udělá vidlice a její provedení. Nejlevnější kola mají odpružení vidlice řešené pružinou, a navíc nebudou uzamykatelné. Dražší vidlice mají odpružení řešené vzduchem a lze je nastavit přímo na Vaši váhu. To má zásadní vliv na komfort při jízdě v terénu. Vidlice bývá uzamykatelná přímo z řídítek a při jízdě na silnici, či do kopce Vám nebude brát energii.

 

Cenu spoluutváří komponenty, tedy kliky, řazení, přesmykač, brzdy a další prvky, které dělají z kola funkční stroj. Opět platí, že u levnějších kol se setkáme se základní řadou komponentů. Čím dražší kolo bude, tím lehčí, přesnější a odolnější komponenty na svém kole budete mít.

 

Před koupí kola se zastavte na konzultaci a nebojte se zeptat na jakýkoliv dotaz. Kvalitního obchodníka poznáte právě tak, že se Vám bude věnovat a budete cítit, že Vám chce především pomoci a takový náš tým SkiAndBike.cz přesně je

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Kontaktujte nás

731 261 903

obchod@skiandbike.cz

Prodejna 400m2

Praha 4 - Kunratice

Po-Pá 11-19 So 10-16