Treková kola vs Horská kola

Možná jste si všimli, že v posledních letech jsou treková, respektive krosová kola na výrazném ústupu. Tento kdysi velký hit je postupně vytlačován horáky na 29 palcových kolech, která zapřičiňují doslova soumrak trekových kol. Pojďme se trochu blíže podívat v čem je zakopaný pes.

 

Píše se rok 2005 a trekingová kola zažívají dobu své největší slávy. Jsou oblíbená především pro to, že získaly pověst „zlaté střední cesty“ mezi horskými a silničními koly. Konstrukčně jsou treková kola lehčí v rámu, protože ten je z pravidla užší. Pláště mají větší rozměr, než u kol horských a navíc jsou treková kola, stejně jako horská, vybavena odpruženou přední vidlicí. Když vezmeme v potaz, že běžný český cyklista stráví nejvíce času na cyklotrase složené z okresek, lesních cest a polňaček, tak si prostě musíte říci – Jasně tohle musí být ideální volba.

 

Nyní je rok 2018, co se tedy změnilo a jak je tedy možné, že už krosky u výrobců tolik nefrčí?

 

Odpověď bude trochu delší ale o to přesvědčivější. Doba se posunula a technologie taky. Horská kola prošla dietou a docela výrazně zhubla na váze, dneska už neplatí že by byl rozdíl mezi horským a trekovým kolem v řádu jednotek kilogramů ale spíše ve stovkách gramů. Horská kola byla dříve osazována 26“ koly, to dávalo trekům velkou výhodu na zpevněném povrchu, kde díky větším a tenčím plášťům získávali výrazně na vrch. Dneska jsou ale horská kola osazována 29“. To mění pravidla hry. Na silnici Vám to dá stejné, nebo dokonce lepší podmínky než trek. Jasně, můžeme se bavit o valivém odporu, který má trek menší díky užšímu plášti, berte ale na vědomí, že volbou dobrého pláště, a především správného nahuštění duše si tento odpor snadno snížíte. V lese pak horské kolo jasně získává plusové body. Je lépe odpružené, je ovladatelnější a při nepřízni počasí Vám široká pneumatika typická pro horská kola dá výhodu v řidším terénu, se kterou u trekového kola nemůžete počítat.

 

Důležitou a nespornou výhodou horských kol je ergonomie rámu. U krosových kol tohle téma zůstalo v podstatě zamrzlé, jedno kolo vypadá jako druhé a je vlastně jedno k jakému výrobci se podíváte. Naopak výrobci horských kol v posledních letech hodně zapracovali na ergonomii u svých kol. Není to tak, že jeden rám je nutně lepší než druhý. Postavu máme každý trochu jinou. Jde spíše o tu pestrost, o možnost volby toho správného řešení pro Vás.

 

Horská kola nyní vládnou, a to zcela po právu. Pokud přemítáte nad kopí nového kola, nebo tápete a potřebujete se zeptat na nějakého špeka, na který Vám nikdo dosud uspokojivě neodpověděl – Neváhejte, zastavte se u nás na prodejně. Jsme autorizovaným prodejcem značek Author, Appache, Kellys, Scott a umíme vám poradit. Na prodejně umíme zařídit testovací jízdu, seřídíme Vám kolo na míru a samozřejmě umíme odservisovat prakticky všechno, co k nám přivezete.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Kontaktujte nás

731 261 903

obchod@skiandbike.cz

Prodejna 400m2

Praha 4 - Kunratice

Po-Pá 11-19 So 10-16