Recenze Garmin Venu X1
Když Garmin oznámil nový model Venu X1, ihned mě zaujal. Na první pohled jde o pokračování řady Venu – tedy elegantních chytrých hodinek zaměřených na aktivní životní styl. Ale když se na hodinky podíváte blíž, zjistíte, že Garmin tímto modelem výrazně překročil hranici mezi stylovými hodinkami a sportovními nástroji pro výkonnostní trénink.
Měl jsem možnost Venu X1 otestovat v rámci každodenního nošení i během běžeckých a cyklistických tréninků. Jako majitel sportovního e-shopu a zároveň nadšenec do běhu a cyklistiky jsem k hodinkám přistupoval jak s uživatelským nadšením, tak s profesionálním odstupem.
Design a zpracování
První věc, kterou si na Venu X1 všimnete, je její neuvěřitelná tenkost – pouhých 8 mm. To z ní dělá nejtenčí hodinky, které kdy Garmin vyrobil. Na zápěstí působí velmi elegantně a ani při celodenním nošení nijak nepřekážejí. Tělo je vyrobeno z titanu, sklo je safírové a na ruce sedí měkký nylonový řemínek. Displej typu AMOLED má úhlopříčku 2" a sahá téměř až k okrajům pouzdra. Je jasný, dobře čitelný i na přímém slunci a působí doslova luxusním dojmem.
Zajímavým bonusem je integrovaná LED svítilna – bílá i červená. Využijete ji večer při běhu, ve stanu nebo když hledáte klíče ve tmě.
Hardware a výdrž
Přes tenké tělo se do Venu X1 vešlo překvapivě hodně funkcí. Hodinky mají reproduktor i mikrofon – umožňují tedy volání přímo ze zápěstí (pokud máte telefon poblíž) a nahrávání hlasových poznámek. Baterie vydrží až 8 dní v běžném režimu, nebo 2 dny se stále zapnutým displejem. V GPS režimu zvládne až 16 hodin, což je víc než dost na běžné tréninky.
Hodinky však nemají multiband GNSS (duální frekvence GPS), což může překvapit vzhledem k ceně. Nicméně záznam trasy je velmi přesný – Garmin vyladil algoritmy tak, že si v mnoha případech poradí lépe než konkurence i bez duální frekvence.
Sportovní a chytré funkce
A tady začíná být Venu X1 opravdu zajímavá. Garmin do ní totiž integroval funkce, které známe z vyšší řady Forerunner 970 nebo dokonce Fénix 8. Mezi hlavní novinky patří:
-
mapové podklady TopoActive s možností vytvářet trasy přímo na hodinkách - u nás i mapa Topo Czech V5, která přidá cyklostezky a turistické cesty.
-
ClimbPro – automatické rozpoznání stoupání a jejich zobrazení
-
Race predictor a plánování závodů
-
Stamina – odhad zbylé energie
-
Training Readiness – připravenost k tréninku
-
Training Status – sledování vývoje výkonnosti
-
Endurance & Hill Score – skóre vytrvalosti a schopnosti do kopce
-
Cycling Power Guide – rozvržení výkonu při cyklistice
-
Strava Live Segments – živé segmenty Stravy
-
Garmin Share – možnost sdílení polohy a stavu
-
velké množství sportovních režimů, včetně např. golfu, turistiky nebo lyžování
Funkce jako Voice Notes (hlasové poznámky), Focus Modes (režimy soustředění) nebo rozšířená podpora senzorů (včetně Shimano Di2 nebo Garmin inReach) posouvají využití hodinek i mimo sportovní aktivity.
Navigace a mapy
Venu X1 nabízí plnohodnotnou navigaci včetně vyhledávání bodů zájmu, automatického přepočtu trasy, plánování okružních tras nebo turn-by-turn navigace. Vše běží plynule a intuitivně. Mapy lze zobrazit ve vrstvách a doplnit např. o Garmin Outdoor+ mapy. ClimbPro při běhu nebo cyklistice ukazuje blížící se stoupání včetně sklonu a délky – obrovská výhoda pro terénní aktivity.
Denní využití
Venu X1 funguje skvěle i jako „lifestylové“ hodinky. Měří tep, okysličení krve, stres, spánek (včetně Sleep Score a naplánování spánku), dech a srdeční variabilitu. Můžete sledovat menstruační cyklus, pít vodu podle připomínek nebo přijímat notifikace z telefonu.
Podporuje bezkontaktní platby Garmin Pay, hudbu můžete nahrát přímo do hodinek nebo streamovat přes Spotify či Deezer. A nechybí ani přístup k aplikacím přes Connect IQ.
Závěrečné dojmy
Garmin Venu X1 je velmi překvapivý model. Na první pohled vypadá jako elegantní, minimalistické hodinky pro sportovně laděné uživatele. Ale pod povrchem se skrývá výkonná platforma téměř na úrovni Forerunner 970.
Osobně mě hodinky nadchly hlavně kombinací luxusního vzhledu, extrémní tenkosti, výborného displeje a velmi bohaté výbavy. Oceňuji i fakt, že Garmin stále více sjednocuje uživatelské prostředí napříč modelovými řadami.
Venu X1 určitě není levné zařízení – s cenou okolo 20.000,- míří do prémiového segmentu. Ale pokud hledáte sportovní hodinky, které zvládnou jak seriózní trénink, tak elegantní každodenní nošení, pak si Garmin Venu X1 rozhodně zaslouží vaši pozornost.
PS: kdo dočetl až sem a o hodinky zvažuje, může zadat slevový kód "recenze" a na hodinky dostane slevu 250,-