Kontaktujte nás: +420 604 811 815 | obchod@skiandbike.cz
Prodejna: Praha 4 - Kunratice | Po-Pá: 11-19 a So: 10-16

Novinky

Recenze Garmin Venu X1

 Recenze Garmin Venu X1

Když Garmin oznámil nový model Venu X1, ihned mě zaujal. Na první pohled jde o pokračování řady Venu – tedy elegantních chytrých hodinek zaměřených na aktivní životní styl. Ale když se na hodinky podíváte blíž, zjistíte, že Garmin tímto modelem výrazně překročil hranici mezi stylovými hodinkami a sportovními nástroji pro výkonnostní trénink.

Měl jsem možnost Venu X1 otestovat v rámci každodenního nošení i během běžeckých a cyklistických tréninků. Jako majitel sportovního e-shopu a zároveň nadšenec do běhu a cyklistiky jsem k hodinkám přistupoval jak s uživatelským nadšením, tak s profesionálním odstupem.


Design a zpracování

První věc, kterou si na Venu X1 všimnete, je její neuvěřitelná tenkost – pouhých 8 mm. To z ní dělá nejtenčí hodinky, které kdy Garmin vyrobil. Na zápěstí působí velmi elegantně a ani při celodenním nošení nijak nepřekážejí. Tělo je vyrobeno z titanu, sklo je safírové a na ruce sedí měkký nylonový řemínek. Displej typu AMOLED má úhlopříčku 2" a sahá téměř až k okrajům pouzdra. Je jasný, dobře čitelný i na přímém slunci a působí doslova luxusním dojmem.

Zajímavým bonusem je integrovaná LED svítilna – bílá i červená. Využijete ji večer při běhu, ve stanu nebo když hledáte klíče ve tmě.


Hardware a výdrž

Přes tenké tělo se do Venu X1 vešlo překvapivě hodně funkcí. Hodinky mají reproduktor i mikrofon – umožňují tedy volání přímo ze zápěstí (pokud máte telefon poblíž) a nahrávání hlasových poznámek. Baterie vydrží až 8 dní v běžném režimu, nebo 2 dny se stále zapnutým displejem. V GPS režimu zvládne až 16 hodin, což je víc než dost na běžné tréninky.

Hodinky však nemají multiband GNSS (duální frekvence GPS), což může překvapit vzhledem k ceně. Nicméně záznam trasy je velmi přesný – Garmin vyladil algoritmy tak, že si v mnoha případech poradí lépe než konkurence i bez duální frekvence.


Sportovní a chytré funkce

A tady začíná být Venu X1 opravdu zajímavá. Garmin do ní totiž integroval funkce, které známe z vyšší řady Forerunner 970 nebo dokonce Fénix 8. Mezi hlavní novinky patří:

  • mapové podklady TopoActive s možností vytvářet trasy přímo na hodinkách - u nás i mapa Topo Czech V5, která přidá cyklostezky a turistické cesty.

  • ClimbPro – automatické rozpoznání stoupání a jejich zobrazení

  • Race predictor a plánování závodů

  • Stamina – odhad zbylé energie

  • Training Readiness – připravenost k tréninku

  • Training Status – sledování vývoje výkonnosti

  • Endurance & Hill Score – skóre vytrvalosti a schopnosti do kopce

  • Cycling Power Guide – rozvržení výkonu při cyklistice

  • Strava Live Segments – živé segmenty Stravy

  • Garmin Share – možnost sdílení polohy a stavu

  • velké množství sportovních režimů, včetně např. golfu, turistiky nebo lyžování

Funkce jako Voice Notes (hlasové poznámky), Focus Modes (režimy soustředění) nebo rozšířená podpora senzorů (včetně Shimano Di2 nebo Garmin inReach) posouvají využití hodinek i mimo sportovní aktivity.


Navigace a mapy

Venu X1 nabízí plnohodnotnou navigaci včetně vyhledávání bodů zájmu, automatického přepočtu trasy, plánování okružních tras nebo turn-by-turn navigace. Vše běží plynule a intuitivně. Mapy lze zobrazit ve vrstvách a doplnit např. o Garmin Outdoor+ mapy. ClimbPro při běhu nebo cyklistice ukazuje blížící se stoupání včetně sklonu a délky – obrovská výhoda pro terénní aktivity.


Denní využití

Venu X1 funguje skvěle i jako „lifestylové“ hodinky. Měří tep, okysličení krve, stres, spánek (včetně Sleep Score a naplánování spánku), dech a srdeční variabilitu. Můžete sledovat menstruační cyklus, pít vodu podle připomínek nebo přijímat notifikace z telefonu.

Podporuje bezkontaktní platby Garmin Pay, hudbu můžete nahrát přímo do hodinek nebo streamovat přes Spotify či Deezer. A nechybí ani přístup k aplikacím přes Connect IQ.


Závěrečné dojmy

Garmin Venu X1 je velmi překvapivý model. Na první pohled vypadá jako elegantní, minimalistické hodinky pro sportovně laděné uživatele. Ale pod povrchem se skrývá výkonná platforma téměř na úrovni Forerunner 970.

Osobně mě hodinky nadchly hlavně kombinací luxusního vzhledu, extrémní tenkosti, výborného displeje a velmi bohaté výbavy. Oceňuji i fakt, že Garmin stále více sjednocuje uživatelské prostředí napříč modelovými řadami.

Venu X1 určitě není levné zařízení – s cenou okolo 20.000,- míří do prémiového segmentu. Ale pokud hledáte sportovní hodinky, které zvládnou jak seriózní trénink, tak elegantní každodenní nošení, pak si Garmin Venu X1 rozhodně zaslouží vaši pozornost.

PS: kdo dočetl až sem a o hodinky zvažuje, může zadat slevový kód "recenze" a na hodinky dostane slevu 250,- 

Recenze - Garmin Edge MTB

Recenze Garmin Edge MTB

Když Garmin představil nový cyklistický počítač Edge MTB, bylo hned jasné, že tentokrát cílí přímo na komunitu horských cyklistů. Menší rozměry, nový způsob uchycení a sadu funkcí zaměřených na sjezdy a enduro jízdu jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. Jako nadšenec do MTB a provozovatel cyklistického e-shopu jsem se rozhodl Edge MTB důkladně otestovat.

Edge MTB je svým způsobem zvláštní zařízení. Z pohledu softwaru staví na základech Edge 1050, ale hardwarem se velmi podobá modelu Edge 540. Zároveň obsahuje řadu novinek, které v jiných modelech zatím nejsou, ale brzy se tam dostanou. Chybí mu ale například podpora Wi-Fi či funkce jako Power Guide, Training Status nebo Cycling Ability.


Novinky a rozdíly

Garmin se s Edge MTB snaží oslovit příznivce MTB jezdců, kteří nevyžadují obří displej, ale naopak ocení kompaktní rozměry, nižší hmotnost a odolnější provedení.

Hlavní rozdíly oproti Edge 540/840:

  • kompaktnější rozměry (o 20–25 % menší), hmotnost pouze 57 g

  • pogumovaná tlačítka (odolnější vůči prachu a blátu)

  • displej krytý odolným sklem Corning Gorilla Glass

  • nahrávání dat rychlostí 5 Hz (pětkrát za sekundu) při sjezdu

  • nová aktivita Downhill MTB, Enduro a eEnduro

  • automatický záznam jednotlivých sjezdů

  • funkce Timing Gates pro automatické měření mezičasů

  • vylepšený Forksight s detaily tras

  • přehled trailů po aktivitě (doba, náročnost)

  • nový přímý držák na horní trubku rámu (součást balení)

Naopak zde chybí některé pokročilé tréninkové funkce (Training Plan, Training Load, ClimbPro Explore, Power Guide) a Wi-Fi. Ani dotykový displej zde nenajdete (stejně jako u Edge 540).

Baterie vydrží cca 14 hodin v režimu 5Hz záznamu nebo 26 hodin v úsporném režimu. Kapacita úložiště zůstává 32 GB.


Obsah balení

Uvnitř krabičky najdete:

  1. jednotku Edge MTB

  2. držák na řídítka

  3. nový horní držák na rám (na šrouby nebo gumičky)

  4. pojistnou šňůru

  5. USB-C nabíjecí kabel

Displej Edge MTB je jasnější než u Edge 540 nebo 840 ale zdaleka nedosahuje intenzity Edge 1050.


Držák na rám – praktické dojmy

Tento nový horní držák mě osobně zaujal. Nabízí dvě varianty uchycení: buď pomocí gumových pásek nebo přímo do šroubů v horní trubce.

Prvotní montáž pomocí gumiček je trochu hlavolam, ale jakmile si to jednou osvojíte, funguje to dobře a drží stabilně. Oceňuji pryžový podklad, který chrání lak.

Při testu jsem zkusil na stejný držák uchytit i Edge 1050 a po prásku kolenem do přístroje držák praskl. Na Edge MTB se nic takového nestalo – jeho nízká hmotnost a velikost jsou pro tento typ uchycení ideální.


Záznam dat rychlostí 5 Hz – opravdu to dává smysl?

Jedna z nejzajímavějších novinek u Edge MTB je možnost záznamu GPS dat s frekvencí 5 Hz, tedy pětkrát za sekundu. Většina běžných GPS zařízení nahrává polohu jednou za sekundu, což naprosté většině uživatelů úplně stačí. Ale když jedete rychlý technický sjezd se spoustou ostrých zatáček, každá setina sekundy navíc se hodí.

Garmin tuto funkci aktivuje pouze v MTB režimech Enduro a Downhill. V Enduro režimu musíte mezi výjezdy a sjezdy přepínat ručně (pomocí tlačítka LAP), v Downhill profilu to funguje automaticky.

Prakticky to znamená, že při sjezdu Edge MTB zaznamená trasu podrobněji a plynuleji – oblouky jsou vykreslené přesněji, a měření rychlosti je přesnější. Rozdíly nejsou dramatické, ale při přímém porovnání s Edge 1050 (který zaznamenává v 1Hz) je rozdíl v hladkosti křivky znát. Na silnici je to patrnější než v terénu.

Jedinou nevýhodou je kratší výdrž baterie – z cca 26 hodin při běžném záznamu spadne na 14 hodin při zapnutém 5Hz módu. I tak ale pro většinu jezdců dostatečné.

Tato funkce se má časem objevit i na Edge 1050. A podle mě je jen otázka času, kdy se 5Hz záznam stane novým standardem.


Timing Gates – segmenty jako na závodech

Timing Gates je další zajímavá funkce, která přináší možnost měřit mezičasy na vlastních úsecích. Představte si trať s deseti brankami – jakmile přes ně projedete, přístroj vám ukáže čas a rozdíl oproti vašemu dosavadnímu maximu.

Vše se nastavuje přímo na zařízení – nelze to vytvořit v Garmin Connect. Garmin tím chce zajistit přesné umístění branek v terénu. V menu si vyberete, že chcete vytvořit nový Timing Gate kurz, zadáte název (např. pomocí telefonu přes Bluetooth) a pak během jízdy jednoduše podržíte tlačítko LAP a tím vytvoříte startovní branku. Další branky přidáváte stejným způsobem.

Jakmile znovu projedete tratí, přístroj zaznamená časy a ukazuje, o kolik jste rychlejší nebo pomalejší než v předchozích pokusech. V reálném čase vidíte aktuální split, nejlepší split a rozdíl (delta).

Osobně bych ocenil, kdyby funkce fungovala automaticky, podobně jako Strava Live Segments. V současnosti je třeba sekce aktivovat ručně, což může být trochu zdlouhavé. Nicméně výsledky jsou motivující a pokud máte oblíbené domácí traily, může to být zábavná forma tréninku.

Po jízdě se Timing Gates zobrazí i v Garmin Connect, kde najdete detailní přehled jednotlivých běhů, včetně potenciálního nejlepšího času, kdyby se vám povedlo zajet všechno na max.


Forksight – ještě více informací o trailech

Forksight je funkce, která využívá databázi Trailforks a zobrazuje informace o jednotlivých odbočkách na trailech. Už dříve fungovala dobře, ale Edge MTB přináší další úroveň detailů – můžete si například jednotlivé traily rozkliknout a zobrazit si o nich více informací přímo na displeji zařízení.

Navigačně se funkce chová stále stejně – automaticky se zobrazí při příjezdu k rozcestí. Pokud si ale chcete trail podrobněji prohlédnout (například jeho náročnost, směr nebo délku), musíte do něj klepnout.

Na závěr aktivity pak Edge zobrazí souhrn, kolik času jste strávili na jak náročných trailech (modré, červené, černé). Podmínkou ale je, že traily musí být vedené v Trailforks. V některých lokalitách to může být problém – třeba na Mallorce není pokrytí téměř žádné, naopak v Kanadě nebo Alpách je vše krásně zmapované.


Automatické sledování sjezdů

Edge MTB v režimu Downhill MTB automaticky zaznamenává jednotlivé sjezdy – funguje to podobně jako u lyžování nebo snowboardingu. Když začnete sjíždět, zařízení zahájí nový „sjezd“ a zapne i 5Hz záznam. Když výškově stoupáte (ať už po vlastní ose, nebo vlekem), záznam se pozastaví a připraví na další sjezd.

V režimu Enduro musíte mezi výjezdy a sjezdy přepínat ručně. V praxi jsem si několikrát zapomněl přepnout z „Ascend“ do „Descend“, a celý záznam byl veden jako výjezd – takže bez segmentace a bez 5Hz. To je trochu škoda.

I tak ale oceňuji, že Garmin tuto funkci vůbec přenesl do cyklistiky. Zejména pro jezdce, kteří využívají shuttle nebo lanovku, je to skvělý nástroj.


Shrnutí

Edge MTB je svérázný, ale velmi zajímavý model. Na první pohled působí jako mezikrok – spíše testovací zařízení pro nový typ funkcí. Ale když ho začnete používat, zjistíte, že pokud jezdíte hlavně v terénu, jeho zaměření vám bude maximálně vyhovovat.

Některé věci bych osobně řešil jinak – třeba automatické spouštění Timing Gates nebo přepínání v režimu Enduro. Ale koncept jako celek dává smysl. A funkce jako záznam 5Hz, trailové statistiky, nebo nový držák na horní rámovou trubku jsou prostě fajn.

Edge MTB není pro každého. Ale pokud jezdíte technické traily, měříte si výkony a rádi sledujete progres na stejných úsecích, rozhodně stojí za pozornost. A pokud už máte Edge 1050, většinu funkcí dostanete brzy formou aktualizace.

Za mě rozhodně zajímavý krok Garminu a těším se, co dalšího tato MTB platforma přinese.

Podívejte se na Garmin Edge MTB na našem eshopu zde. 

Recenze - Garmin Forerunner 970

Recenze Garmin Forerunner 970

Garmin Forerunner 970 jsem měl možnost několik týdnů intenzivně testovat při každodenním nošení, běhání, cyklistice, turistice, silovém tréninku i plavání. Jako někdo, kdo používá sporttestery Garmin dlouhodobě (včetně modelů Forerunner 945, 955 a 965), jsem byl opravdu zvědavý, kam se Garmin posunul – a co je jen marketing a co skutečně přináší zlepšení v praxi.


První dojmy a zpracování

Hodinky působí naživo velmi prémiově. Titanové tělo s matnou povrchovou úpravou je lehké, přitom extrémně odolné. Safírové sklíčko přidává na dojmu i jistotě, že displej jen tak nepoškrábete – a za mě jde o příjemný upgrade oproti Gorilla Glass. I když jde o jeden z největších modelů v řadě Forerunner (47 mm), na ruce nepůsobí robustně, sedí dobře i na menším zápěstí a pohodlně se nosí i celý den, včetně spánku. Hmotnost 56 g je víceméně neznatelná.

Displej? AMOLED paráda. Skvělá čitelnost na přímém slunci, ostré barvy, plynulé animace a přehlednost – i v režimu „always-on“. Nově působí ještě jasněji a živěji než u FR965. Jen je potřeba počítat s tím, že vyšší jas znamená kratší výdrž. Ale o tom níže.

Velkým bonusem je integrovaná svítilna, která má bílé i červené světlo. Uvítal jsem ji nejen při večerním běhu, ale i při hledání věcí ve stanu nebo batohu. Svítí překvapivě silně a dá se nastavit více režimů. Použitelná je i jako bezpečnostní světlo při nočním běhu – nastavíte třeba blikání červeného světla a běžíte s větší jistotou, že vás ostatní uvidí.

Nově přibyl také mikrofon a reproduktor. Využívám je při hovorech z mobilu (např. při jízdě na kole s telefonem v kapse), nebo když chci rychle spustit aktivitu hlasovým povelem. Funguje to dobře – i venku, pokud není extrémní hluk. Mikrofon zachytí hlas spolehlivě, a reproduktor je dostatečně hlasitý na běžné použití.


Výdrž baterie: zkušenost z praxe

Na začátku jsem nastavil jas na výchozí hodnotu (2/3), zapnul always-on a šel běhat s GPS, poslouchal Spotify z hodinek přes Bluetooth sluchátka. Výdrž? Zhruba 2,5 dne. Pak se hlásilo nabíjení. Není to málo – je to cena za krásný displej.

Jakmile jsem ale snížil jas na 1/3 a přešel na aktivaci displeje pohybem, výdrž se posunula úplně jinam. Klidně i týden s tréninky, nebo dva týdny bez GPS. Během noci hodinky při sledování okysličení krve a dechových nepravidelností ztrácely cca 2–3 %.

Výdrž v jednotlivých režimech podle Garminu odpovídá realitě:

Režim Výdrž 
Smartwatch (bez GPS) cca 15 dní
GPS (jen GPS) 25 hodin
SatIQ (Auto GNSS výběr) 23 hodin
Multi-band + All systems 20 hodin
GPS + hudba 14 hodin
SatIQ + hudba 12 hodin
Multi-band + hudba 12 hodin

 

Za mě výborný kompromis – pokud vám jde o výdrž, stačí pár kliknutí v nastavení. Jen bych uvítal více úrovní jasu (např. 25/50/75 %), protože někdy jsem váhal mezi příliš tmavým a příliš jasným zobrazením. Výdrž se chová velmi konzistentně i při zapnutí více senzorů – včetně EKG, sledování teploty kůže nebo permanentního měření saturace kyslíku.


Sportovní režimy a tréninkové funkce

Forerunner 970 má sportovní režimy snad na všechno – přes 100 profilů. Používám nejčastěji běh, silniční kolo, trail, bazén, open water, hiking a silový trénink. Všechny režimy lze podrobně přizpůsobit: datová pole, obrazovky, upozornění, zóny, autolapy atd. Hodinky si pamatují poslední nastavení pro každý sport – což je užitečné, pokud mezi aktivitami často přepínáte.

Co mě opravdu zaujalo, byly nové metriky pro běžce:

  • Impact Load – při horském běhu mi po 10 km ukázal zátěž, která odpovídala přes 15 km na rovině. A souhlasím – druhý den stehna bolela.

  • Running Tolerance – vidíte, jak moc jste zvyklí běhat a jaký objem vás ještě neunaví.

  • Running Economy a Step Speed Loss – pro opravdové datové geeky. Potřebujete HRM-600 hrudní pás, ale data jsou skvělá. Ekonomika běhu mi pomohla odhalit technické chyby v držení těla.

Nová je také funkce Predikce cílového času – podle historie tréninků vám řekne, za jaký čas byste zaběhli 5/10 km, půlmaraton nebo maraton. Výsledky jsou překvapivě blízko realitě. Například mě odhadla na 10 km o minutu přesně.

Funkce jako Autolap podle oficiálních kilometrů závodu nebo Suggested Finish Line jsou praktické hlavně na závodech. Hodinky poznají, že jste doběhli, i když jste zapomněli stisknout stopku.


Navigace a mapy: spolehlivý společník v terénu

Mapy TopoActive v hodinkách jsou skvělé – barevné, detailní, přehledné. Používám je často při běhu v neznámém terénu, nebo když si naplánuju trasu přes Komoot. Navigace funguje spolehlivě, hodinky vás navedou krok za krokem, zobrazí i profil trasy díky funkci ClimbPro – perfektní třeba při výběhu na Sněžku.

Přiložené Toho Czech V5 pro dodají do mapových podkladů navíc turistické cesty a zajímavé body zájmu - paráda! Tady se určitě vyplatí kupovat zařízení z CZ distribuce.


Chytré funkce a každodenní použití

FR970 se už reálně dá používat jako chytré hodinky:

  • Přijímáte hovory z mobilu (přes Bluetooth), mluvíte přes hodinky.

  • Můžete aktivovat Google nebo Siri.

  • Ovládání hlasem funguje překvapivě dobře – "spusť běh" fungovalo i v mírném větru.

  • Spotify, Amazon Music, Deezer – offline hudba bez problémů.

  • Garmin Pay platby jsou rychlé – pokud vaše banka podporuje.

Denní přehledy o zdraví (stres, spánek, Body Battery) jsou přesné a pomáhají mi líp plánovat regeneraci. Navíc hodinky sledují i dechové nepravidelnosti ve spánku, změny teploty kůže, tepovou variabilitu a další fyziologické hodnoty. S hodinkami spím pravidelně a užitečné je i automatické rozpoznání fáze usínání.


Přesnost GPS a srdečního tepu: vynikající

Testoval jsem přesnost GPS v lese, mezi domy i na cyklostezce – výsledek byl téměř bezchybně přesný. Když jsem srovnával trasu z FR970 s trasou ze specializovaného cyklistického počítače, odchylka byla v desítkách metrů na 20+ km. I v hustě zastavěném centru města dokázaly hodinky držet trasu přesně.

Tepová data byla realistická, i při intervalech nebo silovém tréninku. Nový senzor Elevate Gen5 je opravdu pokrok – i proti starším generacím. Plavání v otevřené vodě někdy ztrácí GPS při zastavení, ale Garmin slibuje update. Měření EKG funguje spolehlivě – výsledek vám hodinky uloží jako PDF.


Shrnutí: co jsem si z hodinek odnesl?

Garmin Forerunner 970 není jen evoluce – je to nástroj, který v sobě kombinuje špičkový sporttester, chytré hodinky a velmi přesný zdravotní monitor. Nabízí víc než jen běhání – dává vám přehled o tréninku, regeneraci, zdraví i výkonnosti v nečekaných detailech. Je to zařízení, které vás posune – pokud víte, jak s daty pracovat.

Plusy:

  • AMOLED displej s jasem, který oslní

  • Extrémně přesná GPS a tepová data

  • Všestranné sportovní profily a detailní metriky

  • Mapy, hlasové ovládání, hudba, platby

  • Titanové tělo a safírové sklo – luxusní pocit

  • EKG, měření variability, sledování teploty a dýchání

Mínusy: – Vyšší cena (cca 18 000 Kč) – Výdrž při vysokém jasu a always-on není top – Některé funkce jen s příslušenstvím (HRM-600).

Kdo by si měl FR970 pořídit? Každý, kdo to myslí se sportem vážně. Ať už běháte, plavete, jezdíte na kole, nebo jen chcete vědět o svém těle co nejvíc – a zároveň mít elegantní hodinky, které nezapadnou. Pro mě osobně to je aktuálně nejlepší multisportovní hodinky na trhu.

PS: kdo dočetl až sem a o hodinky zvažuje, může zadat slevový kód "recenze" a na hodinky dostane slevu 250,- 

Na hodinky se můžete podívat zde.

 

Tabulka velikostí - Rascal

 

 

 

 

 

Tabulka velikostí - CTM

 

 

 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX