Recenze Garmin Edge Explore 2

Autor: Josef Turek

Je to pár měsíců zpátky, kdy jsem si u kluků z pražského obchodu @skiandbike koupil po letech odkládání pořádný cyklobudík. Moje volba padla na Garmin Edge 530. Do té doby jsem na kole jezdil pouze s hodinkami a v dobách dávno minulých i s klasickým tachometrem, jaký měl na kole asi každý.

Na úvod stojí za zmínku, že 530ku jsem si vybral na základě zkušeností kamarádů a taky kvůli tomu, že jsem měl strach z dotykového displeje, který mě před lety strašně štval u hodinek Garmin vívoactive. Každopádně se ukázalo, že tlačítkový G.E. 530 není tak uživatelsky přívětivá hračka, jak jsem si myslel, a tak jsem byl rád, že mi ve @skiandbike zapůjčili a umožnili vyzkoušet základní dotykový Edge a to konkrétně model Explore 2.

První věcí, se kterou se každý uživatel setká, je obsah balení. Balení obsahuje samozřejmě Edge samotný, základní dokumentaci (podrobný návod si člověk stáhne, pokud potřebuje, z internetu), nabíjecí kabel USB-C, základní držák a voucher na instalaci TOPO CZECH PRO map. Tady bych se pozastavil u dvou věcí.

  • Pokud člověk kupuje Garmin s mapovým podkladem, tak by si měl pohlídat, aby se jednalo o přístroj z české!!! distribuce. Zahraniční distribuce tyto mapy nenabízí a dokoupit si je dodatečně není úplně levná věc.
  • Trochu mě překvapilo, že Garmin k modelu v základu nedává oblíbený předsazený držák na řídítka. Osobně to ale nevidím jako nevýhodu. Cena přístroje klesne a držák se dá dokoupit a je na každém, zda zvolí originální produkt nebo třeba asijský e-shop. Na Aliexpressu skončí v každém případě ten, kdo má na kole aero řídítka, protože na ta Garmin zkrátka předsazený držák nenabízí.

Samotná instalace, propojení s mobilem a zprovoznění přístroje je snadné. Kdo měl někdy cokoli od Garminu, tak nebude mít problém. Ale i pro ostatní je to velice intuitivní. Samozřejmostí je automatický přenos používaných senzorů a informací o uživateli. To neplatí pro nastavení aktivit a příslušných datových polí.

Pohyb v nastavení a v menu přístroje je snadný. Veškeré potřebnosti člověk zařídí na dotykovém 3″ displeji. Úhlopříčka 3 palce mi přijde naprosto ideální. Displej je velký a zároveň člověk nemá pocit, že veze na řídítkách tablet. Dotykový displej je přesný a dobře čitelný i na slunci, celkově mě hodně překvapil. Explore 2 je základní dotyková navigace, ale odezva obrazovky je nad očekávání dobrá. To platí také za jízdy a dokonce i za jízdy v dešti. Jestli měl dříve Garmin problém s náhodnou diskotékou na obrazovce pokaždé, když na ni padla kapka vody, tak u této navigace se toto naštěstí nekoná.

Co se týká propojitelnosti před jízdou, tak zařízení lze snadno spárovat i s radarem, trenažérem, Garmin Varia světly nebo třeba s akční kamerou Virb.

U trackingu aktivit vše funguje, jak má. GPS se chytá po zapnutí prakticky okamžitě a je velmi přesná. Když si člověk objede třeba 8x kruhový objezd, tak nikde nic nelítá, to platí i pro barometr. Žádné zuby z nudy se ve výškovém profilu nekonají, tak jak se děje u některých hodinek značky Garmin.

Trochu škoda je, že z druhu aktivit Explore 2 nabízí jen silniční cyklistiku, trenažér a cyklistiku na zpevněných cestách. Horská cyklistika chybí a pokud je někdo zvyklý rozlišovat ve statistikách silnici/mtb/gravel, tak bude zklamaný.  S tím samozřejmě souvisí i to, že Explore 2 nenabízí blbůstky pro horská kola jako je MTB dynamika, délka skoku, počet skoků nebo čas ve vzduchu. :-D Ale i bez toho se dá žít.

Datové obrazovky uživatelského prostředí aktivity lze uspořádat na míru a na každou z nich lze přidat až 10 datových polí. Pokud si člověk vybere dvě datové obrazovky, tak je prostoru na údaje až až. To se hodí, pokud si člověk nějaké údaje zobrazí větší nebo graficky a ne pouze prostou hodnotou, což je třeba u rychlosti fakt přehledné. Mezi obrazovkami se člověk posouvá jednoduchým potažením prstem, není třeba nikde nic hledat v menu, takže ovládání je bezpečné i za jízdy.

Co by člověk od Explore 2 určitě očekávat neměl, jsou pokročilé tréninkové funkce a tréninkové plány. Tahle hračka je pro nadšence a cykloturisty. Cykloturista určitě nebude jezdit podle kadence, tepu nebo dřít při intervalovém tréninku. Jenže někteří z nás se rádi porovnávají, i když třeba jen v druhé polovině startovního pole. Proto zamrzí, že zařízení nepodporuje ani live segmenty.

Na co jsem byl hodně zvědavý byla výdrž baterie. Skutečnost překonala očekávání. Garmin sám údává výdrž 16 hodin, říkal jsem si, že papír toho snese hodně, ale musím uznat, že pánové a dámy z Kansasu nekecají. Nejdelší jízda, kterou jsem s tímto Edgem jel, trvala 12 hodin (9 hodin pohybu) a při dojezdu mi budík ukazoval baterii na úrovni 34 %. To mi přijde hodně fér. Navíc je nutno dodat, že jsem měl připojené 2 snímače a navigace běžela celou dobu.

Když už zmiňuji navigaci, tak ta nemá chybu. Je libo navigovat na bod zájmu z mapy, na místo startu, do pivovaru nebo na konkrétní bod? Chcete jet po předem připravené trase, kterou jednoduše naimportujete jako gpx soubor nebo si chcete vytvořit okružní trasu přímo na obrazovce? To vše navigace umí a ve spojení s Topo Czech mapou snad ani není co vytknout. Obrazovka s navigací se posouvá stejně jednoduše potažením jako hlavní metriky aktivity.

Potažením se taky člověk dostane na obrazovku Climbpro. Dupete do kopce a jen si v říkáte: „Kdy už to sakra skončí?“, zajímá vás sklon a průběh stoupání nebo jak náročný kopec máte před sebou? Není třeba zkoumat vrstevnice v mapě. Odpověď najdete v Garminu před vámi.

Garmin Edge Explore 2 nabízí také celou řadu bezpečnostních funkcí. První z nich je Livetrack, který umožňuje vybraným lidem živě sledovat polohu cyklisty. Polohu cyklisty v konečném důsledku sleduje i detekce nehod. Když si cyklista ustele někde v příkopu, tak zařízení nehodu pozná a odešle zprávu nouzovému kontaktu. Bohužel moje zkušenost je taková, že funkce příliš nefunguje a to se týká i jiných modelů značky. Často stačí zprudka zastavit na rozbité cestě nebo nad obrubníkem a Garmin už má tendenci hlásit nehodu. Falešné hlášení jde do několika vteřin vypnout ještě před odesláním zprávy, otravuje to, a hlavně už v tu chvíli zařízení spojené s mobilem vydává hlasitý alarm. Já se právě proto rozhodl tuto funkci vypnout. Pro někoho je možná lepších 20 falešných zpráv a mít jistotu, ale mně to houkání přišlo už vážně otravné. Třetí bezpečnostní funkcí je pak samotný alarm kola. Při zastavení se jednoduše aktivuje na obrazovce. Jen doporučuji nezapomenout PIN k deaktivaci, protože pak člověk vypadá jako zloděj vlastního kola. Osobně mi ale přijde, že i tato funkce je zbytečná. Kolo je třeba odložit tam, kde na něj člověk uvidí a kde ho bude mít v dosahu. V opačném případě Vám totiž ukradnou kolo i Edge samotný. Pokud už kolo chránit alarmem, tak se určitě přikláním k GPS zařízení, které bude skryté v kole.

Okrajově bych ještě zmínil, že Garmin myslí i na elektrokola. Tyto funkce jsem ale nezkoušel, jezdím na vlastní energii. V každém případě, pokud cyklopočítač napomůže např. rozložení výkonu s ohledem na dojezd, tak to určitě nejeden cyklista ocení.

Na závěr se mi strašně líbí, že je Explore 2 bílý. Mám rád bílou elektroniku, ať už je to notebook nebo mobil a téhle navigaci ta bílá fakt sluší. A ano uznávám, že za pár let bude uživatel vzpomínat, jak bílá bílou byla“, jen Ariel asi v tomto případě na působení slunce a bahna nezabere. ☹ Ale stejně je to krásná hračka a až jednou zežloutne, tak bude alespoň o důvod víc koupit něco nového.

Co se týká závěrečného shrnutí a doporučení, tak Explore 2 není cyklopočítač pro profesionály a ani se jím nesnaží být. Je to vysoce pokročilý a líbivý cykloturistický počítač se super navigací. Funkce a výdrž baterie je naprosto dostatečná pro naprostou většinu jednodenních vyjížděk, které běžný smrtelník v průběhu roku absolvuje. Oproti dražším modelům je Explore 2 v některý ohledech samozřejmě kompromisem, ale poměr cena výkon se mi zdá velmi příznivý.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Kontaktujte nás

731 261 903

obchod@skiandbike.cz

Prodejna 400m2

Praha 4 - Kunratice

Po-Pá 11-19 So 10-16